DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

      genel_brosur         lisans-booklet-tr-kucuk


Dokuz Eylül Üniversitesi, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir’de kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Yükseköğretimdeki 30 yılı aşkın deneyimi ile üniversitemiz, Ege bölgesindeki üniversiteler ağının merkezinde yer alma avantajına sahiptir. Dokuz Eylül Üniversitesi öğrenci, akademik ve idari personel sayısı açısından Ege bölgesindeki en büyük üniversitedir.

DEÜ, eğitim, araştırma (bilgi transferini de içerecek şekilde) ve yenilikçiliğin artan küresel rekabet karşısındaki önemini kabul etmektedir. Bu nedenle, uluslararasılaşma, yenilikçilik ve kaliteli eğitim DEÜ açısından stratejik öneme sahip önceliklerdir. Bu kapsamda, DEÜ, Avrupa ülkelerinin yanı sıra tüm dünya ülkeleriyle eğitim, araştırma ve idari kapasitenin geliştirilmesi alanlarında işbirliği yapmaktadır.

Avrupa yükseköğretim kurumlarına yönelik Erasmus+ programının yanı sıra, Avrupa ülkeleri dışındaki yükseköğretim kurumlarını hedefleyen Mevlana Değişim Programı ve Türkiye Bursluları Programı DEÜ’nün uluslararasılaşma stratejisinin coğrafi kapsamını büyük ölçüde genişletmektedir.  Ayrıca, DEÜ uluslararası ortaklarıyla birlikte ortak ve ikili derece programları geliştirmektedir.

DEÜ’ye, Avrupa Komisyonu tarafından Diploma Eki Etiketi ve Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) Etiketi verilmiştir.

DEÜ, 14 fakülte, 10 Enstitü, 3 yüksekokul, devlet konservatuvarı, 7 meslek yüksekokulu ve 54 araştırma merkezi ile büyümeye devam eden dinamik bir üniversitedir. Ayrıca bünyesinde Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme A.Ş. (DEPARK)’yi bulundurmaktadır.

DEPARK iki yerleşkede faaliyet göstermektedir.  DEPARK Tınaztepe yerleşkesinde yazılım, bilişim, elektronik, ileri malzeme teknolojileri, tasarım, nanoteknoloji, otomotiv, yenilenebilir enerji gibi konularda çalışan yenilikçi firmalar yer almaktadır. DEPARK İnciraltı yerleşkesi ise sağlık temalı bir teknoparktır. Bu kapsamda DEPARK Sağlık’ta biyoteknoloji ve Tıp Teknolojileri alanında çalışacak AR-GE firmaları yer almaktadır. Sağlık Teknoparkı olarak Türkiye’nin ilk gerçek temalı teknoparkıdır. Bu temayı destekleyen ekosistemde deneyimli Üniversite Hastanesi, ülkemizin en büyük biyomedikal AR-GE’si, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Meslek Okulları ile ideal Sağlık İnovasyon Bölgesi tanımını oluşturmaktadır.

EUA_logo  eaie_logo   layout_set_logo

Akademik Yıl Her akademik yıl her biri 16/17 haftadan oluşan iki dönemden oluşmaktadır. Güz dönemi Eylül ayında başlamakta ve Ocak ayında bitmekte; bahar dönemi  ise Şubat ayında başlamakta ve Haziran ayında sona  ermektedir. Akademik yıla ait takvim bir önceki akademik yılın Mayıs ayında açıklanmaktadır.

2015-2016 Akademik Takvim için tıklayınız!

2016-2017 Akademik Takvim için tıklayınız!

Eğitim Dİli İngilizce / Türkçe
Enstitüler Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
Din Bilimleri Araştırma Enstitüsü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Güzel Sanatlar Enstitüsü
İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
Onkoloji Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Fakülteler

 

Buca Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Edebiyat Fakültesi
Fen Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Hemşirelik Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İşletme Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi
Tıp Fakültesi
Yüksekokullar

 

Devlet Konservatuvarı
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulları Adalet Meslek Yüksekokulu
Bergama Meslek Yüksekokulu
Efes Meslek Yüksekokulu
İzmir Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Seferihisar Fevziye Hepkon Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
Torbalı Meslek Yüksekokulu

Üniversitemizde 37 adet Rektörlük Topluluğu ve 124 adet Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Topluluğu ile birlikte toplam 161 adet Öğrenci Topluluğu bulunmaktadır. Rektörlüğümüze Bağlı Öğrenci Topluluklari ve Kulüpleri Üniversitemiz öğrencileri tarafından kurulan ve Rektörlüğe bağlı bulunan topluluklar, öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirerek sosyo-kültürel etkinliklerini arttırmak amacıyla bilim, kültür, sanat ve spor alanlarında faaliyet göstermektedirler.

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren toplam 6 adet mutfağımızda her öğün 4 çeşit yemek çıkarılmaktadır. Öğrencilerimiz Akıllı Kartlarına yükledikleri sanal para ile üniversitemize bağlı yemekhanelerde, günlük ya da haftalık yemek hizmetlerinden 11:45-14:00 saatleri arasında yararlanabilirler. Dokuz Eylül Üniversitesi, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan 24 kantin-kafeterya ve 2 marketin yanı sıra çok sayıda özel kantin işletmeleriyle öğrencilerimiz ve personelimize, fast-food, soğuk-sıcak içecek, hazır gıda satışı ile beslenme hizmeti verilmektedir.

Daha detaylı bilgi için lütfen Dokuz Eylül Üniversitesi 2016-2017 Öğrenci El Kitabını inceleyiniz.

FAYDALI LİNKLER

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü

Cumhuriyet Bulvarı No:144

Alsancak – İzmir

35210 TÜRKİYE

Erasmus Kodu TR IZMIR 01
PIC Kodu (Erasmus+) 999871636
Telefon +90(232) 412 12 12
Faks +90 (232) 464 81 35
Web www.deu.edu.tr

Welcome_Guide-KAPAK

gb_kapak_tr                   lisans-booklet-tr