DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), İzmir’de Ege Üniversitesi’nden sonra ikinci devlet üniversitesi olarak 20 Temmuz 1982 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan, 41 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” kapsamında kurulmuştur.  Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ege Üniversitesi’nden devralınan ve bunlara ek olarak yeni kurulanlarla birlikte toplam 24 eğitim birimiyle çalışmalarına başlamıştır.

Kuruluşundan itibaren hızlı bir büyüme sürecine giren ve 10’uncu yılı olan 1992’de, 41 eğitim birimiyle Ege Bölgesi’nin beş iline yayılan Dokuz Eylül Üniversitesi; Aydın- Adnan Menderes Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Manisa- Celal Bayar Üniversitesi ve Denizli – Pamukkale Üniversitesi olmak üzere dört yeni üniversitenin oluşmasına katkıda bulunmuştur.

Günümüzde Dokuz Eylül Üniversitesi, kentin farklı bölgelerinde kampüsleri olan bir kent üniversitesidir. Buca (Tınaztepe, Merkez ve Dokuzçeşmeler), Balçova, İnciraltı, Alsancak, Narlıdere, Hatay, Urla, Seferihisar, Ürkmez, Foça, Torbalı, Bergama ve Selçuk gibi farklı kampüslerde 5.731.800 metrekare toplam alanda eğitim – öğretim faaliyeti yürütülmektedir.

2019 yılı itibariyle üniversitemiz bünyesinde 17 fakülte, 10 enstitü ve Lisanüstü okul, 1 konservatuvar, 3 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu , 1 Uygulama ve Araştırma Hastanesi, 60 uygulama ve araştırma merkezi ve DEPARK  bulunmaktadır.

DEÜ eğitim, bilgi transferi dahil araştırma ve yenilikçiliğin artan rekabet karşısındaki önemini kabul etmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin misyonu öğretim ve eğitim kurumları, iş dünyası ve diğer paydaşlar arasında uluslararası işbirliğini güçlendirerek, yüksek öğretim ve araştırmada kalitenin iyileştirilmesi, yenilikçilik yaratılması ve uluslararasılaşmanın sağlanmasıdır. Böylelikle, DEÜ toplumun ekonomik, kültürel ve sosyal refahına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Üniversitemiz toplamda 72 540 öğrenciye, 3294 akademik ve 3223 idari personel ile öğretim hizmeti vermektedir.

DEÜ nitelikli öğretim üyeleri, ileri düzeyde bina ve teknik donanımı, tıp eğitimindeki başarısı sayesinde Türkiye’nin en iyi hastanelerinden birine sahiptir.

Üniversitemiz bünyesinde, dünya standartlarında bir AR-GE Merkezi kurulmuştur. “Hücresel tedaviler”, “kanser biyolojisi”, “genetik hastalıkların moleküler biyolojisi” alanları AR-GE Merkezinin planladığı bazı araştırma alanlarıdır.

DEÜ İşletme ve Denizcilik Fakültelerinin bazı bölümlerinde yurt dışındaki üniversitelerle ortak diploma programları uygulanmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEUZEM) zamandan ve mekandan bağımsız olarak öğrenim avantajlarından yararlanmak isteyen öğrenciler için internet üzerinden (deuzem.edu.edu.tr) bir çok eğitim programını yürütmektedir. Geçtiğimiz eğitim döneminde 300 kişilik İLİTAM (İlahiyat Lisans Tamamlama) programı dahilinde Türkiye’nin değişik bir çok noktasından öğrencilerin eğitim almasına olanak sağlanmıştır.

DEÜ bünyesinde toplam 19.637 m² kullanım alanı ile 2.336 okuyucu kapasitesine sahip olan bir merkez kütüphane ve kendisine bağlı 14 kütüphane hizmet vermektedir.

DEÜ’ne, Avrupa Komisyonu tarafından 2012 yılında Diploma Eki Etiketi ve 2013 yılında Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) Etiketi verilmiştir.

  EUA_logo  eaie_logo   layout_set_logo

Akademik Yıl Her akademik yıl her biri 16/17 haftadan oluşan iki dönemden oluşmaktadır. Güz dönemi Eylül ayında başlamakta ve Ocak ayında bitmekte; bahar dönemi  ise Şubat ayında başlamakta ve Haziran ayında sona  ermektedir. Akademik yıla ait takvim bir önceki akademik yılın Mayıs ayında açıklanmaktadır.

2018-2019 Öğretim Yılı Akademik Takvimi

Eğitim Dİli İngilizce / Türkçe
Enstitüler Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
Din Bilimleri Araştırma Enstitüsü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Güzel Sanatlar Enstitüsü
İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
Onkoloji Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Fakülteler

 

Buca Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Edebiyat Fakültesi
Fen Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Hemşirelik Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İşletme Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi
Spor Bilimleri Fakültesi
Tıp Fakültesi
Yüksekokullar

 

Devlet Konservatuvarı
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulları Adalet Meslek Yüksekokulu
Bergama Meslek Yüksekokulu
Efes Meslek Yüksekokulu
İzmir Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Torbalı Meslek Yüksekokulu

Üniversitemizde, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını yürüten,  29 Rektörlük Topluluğu ve 121 Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Topluluğu ile birlikte toplam 150 topluluk bulunmaktadır.

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren toplam 5 adet mutfağımızda yemek üretimi gerçekleştirilmektedir. 12 adet öğrenci, 9 adet personel olmak üzere toplam 21 adet yemekhanemiz mevcut olup; bu yemekhanelerde günde ortalama 8.000 kişiye öğle yemeği, ikinci öğretim öğrencileri için akşam yemeği ile DEÜ Öğrenci Yurdu’nda hafta içi ve hafta sonu üç öğün yemek hizmeti verilmektedir. Aynı zamanda İzmir dışında Torbalı, Seferihisar ve Foça’da bulunan Yüksekokullarımız ve Meslek Yüksekokullarımızda yemek hizmeti verilmektedir. Yemek listeleri, üniversitemiz öğrencilerinin kalori ihtiyaçları göz önünde bulundurularak diyetisyen kontrolünde mutfak çalışanlarımızla beraber hazırlanmaktadır. Mutfaklarımızda her öğün 4 çeşit yemek çıkarılmaktadır.
Öğrencilerimiz Akıllı Kartlarına yükledikleri sanal para ile aşağıda yerleri belirtilen Üniversitemize bağlı yemekhanelerde, günlük ya da haftalık yemek hizmetlerinden 11:45-14:00 saatleri arasında yararlanabilirler.
Dokuz Eylül Üniversitesi, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan11 kantin-kafeterya ve 2 marketin yanı sıra çok sayıda özel kantin işletmeleriyle öğrencilerimiz ve personelimize, fast-food, soğuk-sıcak içecek, hazır gıda satışı ile beslenme hizmeti verilmektedir.
Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı sosyal tesislerimizden tüm öğrencilerimiz yararlanabilmektedir.

FAYDALI LİNKLER

gb_kapak_tr               lisans-booklet-tr