DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

GENEL BİLGİAKADEMİK BİLGİDOKUZ EYLÜL'DE YAŞAMÖĞRENCİ REHBERİDEÜ TANITIM KİTAPÇIĞI

DEÜ, Ege Üniversitesi’nden sonra İzmir’deki ikinci devlet üniversitesi olarak “41 Sayılı Yüksek Öğretim Kurumları Kuruluş Kanunu” ile 20 Temmuz 1982 tarihinde kurulmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan satın alınan toplam 24 birimle eğitim-öğretim çalışmalarına başlamıştır.

Dokuz Eylül Üniversitesi, yoğun bir büyüme sürecinden geçerek, 1992’de 10. yılını doldurduğunda Ege Bölgesi’nin 5 iline dağılmış 41 kuruma ulaşmıştır. Daha sonra bu kurumlardan bazıları, Adnan Menderes Üniversitesi – Aydın, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi – Muğla, Celal Bayar Üniversitesi – Manisa ve Pamukkale Üniversitesi – Denizli olmak üzere dört üniversitenin kurulmasına katkıda bulunmuştur.

Dokuz Eylül Üniversitesi bugün; İzmir’in dört bir yanında; 10 Enstitü, 18 Fakülte, 3 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 6 Meslek Yüksekokulu, 1 Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve 60 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile bilimsel araştırma ve yükseköğretim görevini, kaliteli toplumsal hizmet anlayışı ile sürdürmektedir.

DEU, artan küresel rekabet karşısında eğitim, araştırma (bilgi transferi dâhil) ve yeniliğin önemini kabul etmektedir. DEÜ’nün misyonu, eğitim ve öğretim kurumları, işletmeler ve diğer paydaşlar arasında gelişmiş uluslararası işbirliği ile kalite iyileştirmelerini, yenilik mükemmelliyeti ve yükseköğrenim ve araştırmanın uluslararasılaşmasını teşvik etmektir. Dolayısıyla DEU, toplumun ekonomik, kültürel ve sosyal refahına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

2019-2020 Akademik Yılı itibariyle kurumumuzda, 70.158 öğrenci eğitim görmektedir. Bunlar arasında, 115 ülkeden gelen 1.352 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Yine üniversitemizde 2019 yılı itibariyle 3.657 akademik ve 4.824 idari personel görev yapmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir’in çeşitli ilçelerinde bulunan kampüslere sahip bir şehir üniversitesidir. Üniversitemiz 670.573 m2’si Buca (Merkez – Dokuzçeşmeler – Tınaztepe) Balçova, İnciraltı, Alsancak, Narlıdere, Hatay, Urla, Seferihisar, Ürkmez, Karşıyaka, Foça, Torbalı, Bergama ve Selçuk olmak üzere toplam 5.731.800 m2‘lik farklı kampüslerde eğitim ve öğretim vermektedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi, nitelikli akademik kadrosu, gelişmiş binaları, teknik donanımı ve eğitim başarısı geçmişi ile Türkiye’nin en iyi hastanelerinden birine sahiptir.

Üniversitemiz dünya standartlarında bir Ar-Ge Merkezi kurmuştur. Ar-Ge Merkezi’nin planlanan faaliyetlerinden bazıları “hücresel tedaviler”, “kanser biyolojisi” ve “genetik bozuklukların moleküler biyolojisi” üzerine araştırmalar yapmaktır. Aynı zamanda bu AR-GE merkezinde bulunan laboratuvarlarda araştırmalarını yürüten İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü ile de lisansüstü programlar sunmaktadır.

Üniversitemiz, İşletme Fakültesi ve Denizcilik Fakültesi’ndeki bazı programlarda çift diploma programları sunmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, zaman ve yer kısıtlamalarından arınmış dersleri tercih eden öğrenciler için internet üzerinden (deuzem.deu.edu.tr) uzaktan eğitim fırsatları yürütmektedir. İLİTAM (İlahiyat Derecesi Tamamlama) programı, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden 300 öğrenciye öğrenme fırsatı sağlamıştır.

Üniversitenin bir merkez kütüphanesi ve toplam 19.637 m² fiili alanda 2.336 okuyucu kapasiteli merkez kütüphaneye bağlı 14 kütüphanesi bulunmaktadır.

DEU, Avrupa Komisyonu tarafından Diploma Eki Etiketi ve Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) Etiketi ile ödüllendirilmiştir.

Dokuz Eylül Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından uluslararasılaşma stratejisinin uygulanmasında pilot olarak seçilen 20 üniversiteden birisi olarak, Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşmasına öncülük etmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi, küreselleşme, dijitalleşme ve kişilerin uluslararası hareketliliğindeki artışı dikkate alarak, öğrencilerini uluslararası geçerliliği olan yeteneklerle mezun etmeyi amaçlamaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi, uluslararasılaşma stratejisini akademik personelden idari personele, öğrencilerden mezunlara kadar geniş katılımlı paydaşlarla ortak sahiplenme duygusunu geliştirerek uygulamaktadır.

Akademik Yıl Bir akademik yılda 16/17 haftadan oluşan iki dönem vardır. Güz Dönemi Eylül’de başlamakta, Ocak’ta bitmekte ve bahar dönemiŞubat ayında başlamakta, Haziran ayında bitmektedir. Güncel akademik takvim için: http://ogrenci.deu.edu.tr/images//2020-2021%20Akademik%20Takvim%20SONNNN.pdf
Öğretim Dili Türkçe/İngilizce

 

Enstitüler Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi EnstitüsüDin Bilimleri Araştırma Enstitüsü

Eğitim Bilimleri Enstitüsü

Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü

Fen Bilimleri Enstitüsü

Güzel Sanatlar Enstitüsü

İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü

Onkoloji Enstitüsü

Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Sosyal Bilimler Enstitüsü

Fakülteler  Buca Eğitim FakültesiDenizcilik Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Edebiyat Fakültesi

Fen Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

Hemşirelik Fakültesi

Hukuk Fakültesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İlahiyat Fakültesi

İşletme Fakültesi

Mimarlık Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Spor Bilimleri Fakültesi

Tıp Fakültesi

Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar  Devlet Konservatuvarı

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu

Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek Yüksek Okulları Adalet Meslek Yüksekokulu

Bergama Meslek Yüksekokulu

Efes Meslek Yüksekokulu

İzmir Meslek Yüksekokulu

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Torbalı Meslek Yüksekokulu

DEU öğrencileri, spor veya rekreasyon faaliyetlerini iç ve dış mekanlarda sürdürme fırsatına sahiptir. Basketbol, voleybol, hentbol ve güreş gibi kapalı alan sporları için kullanılabilen, tam donanımlı egzersiz / eğitim odası bulunan bir spor salonu da dahil iki spor salonu bulunmaktadır. Fakülte ve yüksekokulların çoğunda masa tenisi odaları mevcuttur. Açık alan sporları için Üniversitenin her kampüste geniş spor sahaları, iki tane mini futbol halı sahası, tenis, basketbol ve voleybol kortları vardır. Her yıl, Üniversite geleneksel olarak, Satranç gibi masa oyunlarında özel turnuvaların yanı sıra, üniversite kapsamında Üniversite Kupasına giden bir dizi yarışmalar düzenlemektedir.

Modern Dans, Halk Dansları, Drama, Klasik Türk Müziği, Pop Müzik, Halk Müziği, Tenis, Havacılık, Denizcilik ve Dağcılık, Spor Kulübü gibi 161 öğrenci kulübü ve topluluğu, çeşitli fakülte ve okullarda ilgilenen öğrencilere açıktır.

Üniversitemiz, 2000 yılından bu yana Mayıs ayının 2. haftasında öğrenciler için Bahar Şenliği düzenlemektedir. Şenlik, ulusal ve uluslararası grupların katılımıyla kültürel, sanatsal sportif faaliyetler ve eğlenceyi içerir.

Üniversitemiz, akademik yıl boyunca düzenlenen sosyal ve sportif faaliyetlerin yanı sıra, Haziran ve Eylül ayları arasında Ege Denizi kıyısında Seferihisar’da (şehir merkezine yaklaşık 40 dakika) 200 öğrencinin yararlanabileceği bir öğrenci rekreasyon kampı düzenlemektedir.

Daha fazla bilgi için Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Rehberine bakınız. (http://tercihrehberi.deu.edu.tr/pdf/ogr-el-kitabi2019.pdf)

Bağlantılar (Parantez içindeki bağlantılar ifadelere eklenecektir.)

İzmir Fuarı (https://www.izfas.com.tr/)

İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü (https://izmir.ktb.gov.tr/)

Kültür ve Turizm Bakanlığı (https://www.ktb.gov.tr/)

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Temsilcileri Listesi (http://www.mfa.gov.tr/turkish-representations.en.mfa)

Türk havayolları (https://www.turkishairlines.com/)

Türkiye Demiryolları (http://www.tcdd.gov.tr/)