DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

GENEL BİLGİAKADEMİK BİLGİDOKUZ EYLÜL'DE YAŞAMÖĞRENCİ REHBERİDEÜ TANITIM KİTAPÇIĞIİZMİR REHBERİ

Dokuz Eylül Üniversitesi (DU), Türkiye’nin en büyük ve en prestijli devlet araştırma üniversitelerinden biridir ve yüksek kaliteli eğitim sağlama ve ileri araştırmalar yapma konusunda zengin bir geçmişe sahiptir.

1982 yılında kurulan DEÜ, o zamandan beri Ege Bölgesi’nde bir araştırma ve eğitim merkezi haline gelmiş ve Türkiye’nin her yerinden ve dünyanın dört bir yanından öğrencileri kendine çekmiştir.

DEÜ, 98 ülkeden 4.942 uluslararası öğrenci olmak üzere 69.661 öğrenci ile 18 fakülte, 10 lisansüstü okul ve enstitü, iki okul, bir devlet konservatuvarı, altı meslek yüksekokulu, 49 araştırma ve uygulama merkezi ve 3.080 ‘den fazla öğretim üyesi, 3112 idari personele sahiptir. Enstitüleri eğitim, araştırma ve uygulamaları için ulusal tanınma kazanmıştır. 1997 yılında Tıp Fakültesi’nde başlayan probleme dayalı öğrenme yöntemini Türkiye’de ilk uygulayan üniversite olmuştur.

DEÜ, Türkiye’de kültürel, ekonomik ve eğitsel faaliyetlerin merkezi olan İzmir kentindeki stratejik konumundan faydalanmaktadır. İzmir, Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’nun kavşağında yer alır ve ılıman Akdeniz iklimi, çok kültürlü sosyal yaşamı ve güçlü ekonomisi ile bilinir. İzmir ayrıca altı devlet üniversitesine ve iki özel vakıf üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır.

DEÜ’nün 32 farklı ülkeden 87 üniversite ile kurduğu akademik işbirliği projeleri, 356 üniversite ile Erasmus anlaşmaları bulunmaktadır. Uluslararasılaşma konusunda güçlü bir taahhüdü vardır ve 2018 yılında Türk Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından uluslararasılaşma stratejisinin uygulanması için 20 pilot üniversiteden biri olarak seçilmiştir. Üniversite, Haziran 2022 ‘de Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından “2021 Kurumsal Akreditasyon Programı” kapsamında “Kurumsal Akreditasyon Sertifikası” almaya hak kazanmıştır.

Genel olarak, DEU, yüksek kaliteli uluslararası eğitim sağlama ve ileri araştırmalar yürütme konusunda güçlü bir taahhüdü olan Türkiye’nin önde gelen bir araştırma üniversitesidir. Uluslararasılaşma çabaları ve İzmir’deki stratejik konumu, onu dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler ve akademisyenler için cazip bir yer haline getirmektedir.

DEU öğrencileri, spor veya rekreasyon faaliyetlerini iç ve dış mekanlarda sürdürme fırsatına sahiptir. Basketbol, voleybol, hentbol ve güreş gibi kapalı alan sporları için kullanılabilen, tam donanımlı egzersiz / eğitim odası bulunan bir spor salonu da dahil iki spor salonu bulunmaktadır. Fakülte ve yüksekokulların çoğunda masa tenisi odaları mevcuttur. Açık alan sporları için Üniversitenin her kampüste geniş spor sahaları, iki tane mini futbol halı sahası, tenis, basketbol ve voleybol kortları vardır. Her yıl, Üniversite geleneksel olarak, satranç gibi masa oyunlarında özel turnuvaların yanı sıra, üniversite kapsamında Üniversite Kupasına giden bir dizi yarışmalar düzenlemektedir.

Modern Dans, Halk Dansları, Drama, Klasik Türk Müziği, Pop Müzik, Halk Müziği, Tenis, Havacılık, Denizcilik ve Dağcılık, Spor Kulübü gibi 97 öğrenci kulübü ve topluluğu, çeşitli fakülte ve okullarda ilgilenen öğrencilere açıktır.

Üniversitemiz, 2000 yılından bu yana Mayıs ayının 2. haftasında öğrenciler için Bahar Şenliği düzenlemektedir. Şenlik, ulusal ve uluslararası grupların katılımıyla kültürel, sanatsal sportif faaliyetler ve eğlenceyi içerir.

Üniversitemiz, akademik yıl boyunca düzenlenen sosyal ve sportif faaliyetlerin yanı sıra, Haziran ve Eylül ayları arasında Ege Denizi kıyısında Seferihisar’da (şehir merkezine yaklaşık 40 dakika) 200 öğrencinin yararlanabileceği bir öğrenci rekreasyon kampı düzenlemektedir.

Daha fazla bilgi için Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Rehberine bakınız.

İzmir Fuarı 

İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kültür ve Turizm Bakanlığı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Temsilcileri Listesi

Türk Havayolları

Türkiye Demiryolları